Prywatna i publiczna giełda transportowa – jaka jest różnica?

Grupy spedycyjne mają ogromne znaczenie na współczesnym rynku. Od ich prosperowania nierzadko uzależniają się inne firmy. Nic zatem dziwnego, że od wielu miesięcy odnotowuje się intensywny rozwój tego obszaru. Dziś możemy rozróżnić tak samo prywatne, jak również publiczne platformy transportowe. Na czym polega ich prosperowanie?

Czym jest giełda transportowa?

Dość ogólnie platformę transportową można określić jako punkt przekazywania danych pomiędzy transportowcami a usługobiorcami, którymi mogą być tak samo przedsiębiorcy, jak również indywidualni klienci. Taka platforma spedycyjna, jak https://tff.trans.eu/, wskazuje jak wyszukać właściwą grupę do kooperacji w konkretnym terminie oraz ułatwia komunikację. Zamieszczane zlecenia odnoszą się do tak samo przewożonych towarów, jak również pojazdów. To idealne rozwiązanie m.in. dla przedsiębiorców niemających własnej floty przewozowej oraz dla spedytorów, którzy chcą ograniczyć liczbę tras bez ładunku powrotnego.

Publiczne platformy transportowe

Platformy transportowe są bardzo popularne w branży spedycyjnej. Publiczna giełda transportowa gwarantuje dostęp do ofert wszystkim jej użytkownikom. Dzięki temu giełdy te mają ogromne zasięgi i udostępniają dużą liczbę ofert. Generuje to z drugiej strony potrzebę sprawdzenia zgłaszających się do nich podmiotów.
Bardzo dobrym źródłem wiedzy dotyczących funkcjonowania platform transportowych może być chociażby blog spedycyjny. Prowadzi go szeroka grupa firm prosperujących w branży.

Platformy prywatne

Opcją dla platformy publicznej, może być prywatna giełda transportowa, np. https://tff.trans.eu/rozwiazania/gielda-prywatna/. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy zleceniodawcy nie zamierzają publikować oferty na platformie publicznej. Na niepublicznej giełdzie dostępna jest ona tylko dla określonego grona zaufanych przewoźników. Tego typu oferta nie jest udostępniana na giełdach publicznych.
Tego typu prywatna platforma dla spedytorów jest więc dedykowana tym użytkownikom, którzy pracują już z gronem sprawdzonych transporterów. Brak jest więc niebezpieczeństwa związanego z przypadkowym doborem firmy do kooperacji. Ponadto giełda prywatna gwarantuje szybkie odpowiadanie na ofertę i bezpieczeństwo transakcji.