Znalazłeś pracę jako kierowca cysterny? Zobacz co musisz wiedzieć

Na całej kuli ziemskiej codziennie przewożone są wielkie ilości substancji niebezpiecznych. Są one niezbędne w przeróżnych gałęziach przemysłu, dlatego ich sprawny przewóz jest zasadniczy. Jednak tempo dostawy to nie jedyny aspekt, na który należy kłaść nacisk. Kluczowe, a nawet istotniejsze, jest bezpieczeństwo. Przecież jeżeli doszłoby do wycieku tego typu substancji, mogłoby to poskutkować prawdziwą klęską.

Z tej przyczyny w Europie, każdy kierowca planujący zajmować się ich dostarczaniem jest zobligowany odbyć kursy ADR, które przekazują, co należy wiedzieć. Jednak wiele osób może pragnąć lub być zobligowanymi wiedzieć więcej. Kurs podstawowy ADR, jak nazwa wskazuje, przekazuje generalne informacje. I razem z kierowcami powinni go odbyć też pozostali pracownicy spółki, która zajmuje się dostarczaniem niebezpiecznych substancji.

Podstawowe jest jednak dokładne wyszkolenie kierowców. Z pomocą odpowiedniego kursu można zdobyć uprawnienia ADR na cysterny. Wykonanie tego szkolenia jest wymagane przez prawo. Zatem jeśli zamierzasz zajmować się dostawą groźnych substancji musisz je posiadać. Jeżeli jesteś zatrudniony w przedsiębiorstwie i pracodawca zleci pozyskanie tego typu uprawnień, to on ma obowiązek uregulować należność za szkolenia i egzaminy. Kolejnym obostrzeniem prawnym, o który musi zadbać właściciel firmy to doradztwo ADR. Fachowcy mają wesprzeć działalność w kwestiach  związanych z transportem. Będzie to obejmować przykładowo kwalifikację substancji oraz definiowanie wymagań odnoszących się do napełniania lub pakowania.

Wymogi prawne to nie wyłączny powód, dla jakiego należy kończyć właściwe szkolenia ADR. Kluczowe jest w transporcie bezpieczeństwo, twoje i otoczenia. W trakcie szkolenia poznasz w jaki sposób odpowiednio zabezpieczać ładunki, jak radzić sobie w trudnych okolicznościach oraz co robić w razie wypadku. Wszystko to jest bardzo istotne podczas kierowania cysterną pełną niebezpiecznej substancji.

Cysterna nie należy do zwykłych pojazdów i najmniejszy błąd jest w stanie dużo kosztować. W związku z tym jeśli zaczynasz pracę w spółce, która zajmuje się tego rodzaju transportem – zdobądź niezbędną wiedzę. Jeżeli jesteś szefem – postaraj się o fachowe wyszkolenie swoich pracowników.