Dobry samochód to nie wszystko

Zawody samochodowe od wielu lat mogą się pochwalić nadzwyczajną popularnością nie tylko wśród panów, ale również płci pięknej. Ogromna prędkość, zapach kurzu i ekscytacja działają nie tylko na kierowców, ale także wabią widownię. Rajdy sprzęgają się jednak również z wysokim niebezpieczeństwem. Niejednokrotnie dochodzi do kraks i zderzeń z barierami, które w podobnym poziomie są zależne od stanu maszyny, jak i również stanu zdrowia rajdowca. Jak zatem wygląda wsparcie medyczne na torach? W jaki sposób zarządcy imprezy przygotowują się, aby zapobiec kolizjom?

Wszelki zawodnik, który zostaje dopuszczony do zmagań na torze, wykonuje wcześniej odpowiednie testy. Poza wydolnymi kończynami oraz psychiką, musi posiadać także dobrze funkcjonujący system naczyniowy. Występująca w ciągu wyścigu adrenalina może wywołać dotkliwy przyrost ciśnienia. Żeby posiadać pełne przekonanie, iż każdy zawodnik nie ma problemów z ciśnieniem ekipa medyczna w regularnym zestawie posiada ciśnieniomierz nadgarstkowy omron. Zaś na wypadek dopasowania do nadgarstków czy też uszkodzenia też mankiety do ciśnieniomierzy.

Może być także tak, iż mimo korzystnych wyników badań przed rajdem, potrafi dojść przykładowo do deficytu cukru, a w takim przypadku przyda się glukoza. Równie prawdopodobną ewentualnością jest uszkodzenie trzustki. Nie wyklucza to kierowcy współuczestnictwa w zmaganiach wobec tego igły insulinowe niewątpliwie się przydadzą. W asortymencie medycznym wyścigów konieczne będą naturalnie opaski uciskowe i plastry, lekarstwa na niestrawność czy też maści na otarcia.

W skrajnych nieszczęściach, w jakich narażone znajduje się życie kierowcy, niezastąpionym asortymentem są kroplówki, a nawet worki z krwią. Częstokroć dochodzi do tego, iż z powodu kraksy zawodnik ma przebite płuca. Trzeba wtedy wspomóc go w wymianie powietrza dopóki nie dojedzie do szpitala, do czego eksploatuje się koncentrator tlenu. Co więcej w przypadku straty przytomności niezbędne jest podpięcie poszkodowanego pod monitor oddechu i pracy serca, aby systematycznie monitorować działanie narządów wewnętrznych.

Przy tak ryzykownych turniejach jak rajdy samochodowe, właściwe wsparcie medyczne to fundament. Radość jaką zawody gwarantują widowni oraz opcja zawodowego poświęcania się tej profesji są istotne, jednakowoż kluczowe jest życie kierowców. Powinno się być świadomym jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na organizatorach jak również drużynach trenujących z zawodnikami, a na co często nie marnuje się atencji.