Jak sprawdzić stan używanego auta?

Z całą pewnością, zakup używanego samochodu nie jest najprostszym zadaniem. Wybranie odpowiedniego i spełniającego nasze oczekiwania modelu, często wiąże się z bardzo intensywnymi poszukiwaniami, a kolejno długą drogą i badaniem wybranego samochodu. Niestety, dzieje się tak, że wybrany przez nas pojazd posiada wady, przez które zakup pojazdu stanie się kompletnie niekorzystny. Warto także pamiętać, że dokonując wyboru przyszłego pojazdu, warto mieć na uwadze nie tylko opłacalność jego zakupu, bądź też stan wizualny samochodu, ale również to, czy będzie on dla nas odpowiednim pojazdem mechanicznym.

Najważniejszym, niezwykle istotnym elementem w trakcie oglądania pojazdu, jest ocenienie stanu karoserii czy też nadwozia. To właśnie te czynniki w dużej mierze opowiedzą nam historię auta. Podczas oględzin, niezbędny może być także miernik lakieru. Wbrew pozorom, większe wątpliwości powinien wzbudzić perfekcyjny stan lakieru bądź jego silny błysk – tym bardziej w przypadku starych aut. Może być bowiem tak, że auto poddawane było poprawkom lakierniczym, a nawet lakierowaniu całego pojazdu.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest stan kierownicy, jak również gałki zmiany biegów. To właśnie one w dużym stopniu są odwzorowaniem tego, jak wysoki przebieg powinien mieć dany pojazd. Elementy te narażone są na mocne zużywanie się, z uwagi na fakt ich intensywnej eksploatacji. Jeżeli tak kierownica, jak i gałka zmiany biegów prezentują się niczym nowe, lub co gorsze, nie są to części oryginalne, może to świadczyć o tym, że auto posiada o wiele większy przebieg, niż wartość podawana przez sprzedawcę.

Aspekt przebiegu od dawna wywołuje kontrowersje wśród znawców motoryzacji. Co prawda, cofanie przebiegów jest procederem niezgodnym z prawem, niestety mimo to wciąż zdarzają się sytuacje, w których właściciel próbuje oszukać nas poprzez zmniejszanie wspomnianej wartości. W każdym przypadku, kupujący powinien mieć możliwość skontrolowania przebiegu przy pomocy numeru VIN. Jeżeli właściciel nie może podać nam wspomnianego numeru, a także nie posiada dokumentacji potwierdzającej stan samochodu, takich jak książeczka serwisowa bądź dokumentacja z przeglądów, może to oznaczać, że dotychczasowy właściciel pojazdu próbuje nas oszukać.