Prawo jazdy a wiek kierowcy

W aktualnych czasach, podczas gdy posiadanie auta nie jest już symbolem bogactwa, prawie każdy z nas jest właścicielem prawa jazdy. Jest to pewnego rodzaju wygoda, choć traktowane jak coś oczywistego. Kiedy właściwie najrozsądniej zdać prawo jazdy? Czy dobrze jest wsiąść za kółko jeszcze za młodu, czy dopiero wówczas, kiedy zyskamy pełną odpowiedzialność?

Powszechnym jest fakt, że na jezdni spotkamy kierujących niemal w każdym wieku. Oczywistym jest także – że każdy wiek ma różne prawa, stąd też wiek kierowcy determinuje bardzo często jego zachowanie podczas jazdy. Młodzi uczestnicy drogi zwykle mają mniej wyobraźni, stąd też jeżdżą oni bardziej brawurowo, najczęściej trochę szybciej i bez wątpienia niezbyt bezpiecznie.

Wprawni kierowcy z kolei, abstrahując od wielu lat siedzenia za kółkiem, a więc nabytych kwalifikacji, nabyli także swego rodzaju uważność, stąd na ogół są oni bardziej opanowani, czujni i podróżują bezpieczniej. Natomiast kierowcy starsi – częstokroć bywają zagrożeniem z uwagi na wolną jazdę, nienajlepszy wzrok, i wydłużony czas reakcji. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy za kółko siadają rzadko.

Kolejnym ważnym punktem nie licząc zachowania na drodze jest umiejętność błyskawicznego przyswajania informacji. Młodszy umysł jest nadzwyczaj chłonny, stąd też migiem zapamiętuje nowe wiadomości. Wszyscy wiemy, że dużo szybciej uczymy się nowych kwestii – kiedy jesteśmy młodzi.

To co jest dodatkowo pozytywem kiedy prawko zrobimy za młodych lat, jest mniejszy strach przed każdą rzeczą. I choć z jednej strony może być to niebezpieczne w ruchu drogowym, ułatwia samo zdobycie prawa jazdy, gdyż mniej lękamy się wówczas po prostu wsiąść do auta. Dlatego łatwiej jest nauczyć się kierować pojazdem mając 18 lat aniżeli trzydzieści.

Chyba najlepszym podejściem jest zrobienie prawka wcześniej. Istotne jest, ażeby taka osoba miała obok siebie kogoś mądrzejszego, kto w początkowym okresie będzie sprawować swego rodzaju ochronę i kto pokieruje młodocianym kierowcą – by prowadził bezpiecznie. Naturalnie mają znaczenie również cechy indywidualne, toteż nie jest to recepta dobra dla wszystkich.